fbpx
info@soycan.com
+90 (216) 577 1 444

CAG Logistics, 8 Mart’ta bir kez daha “Lojistik işi kadınlara göredir” diyor

Soycan > Haberler > Soycan Şirketler Grubundan Haberler > CAG Logistics, 8 Mart’ta bir kez daha “Lojistik işi kadınlara göredir” diyor
Yayınlayan: adminsoycan
Kategori: Soycan Şirketler Grubundan Haberler
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Anadolu’nun çok kültürlü ticari geleneğini tüm dünyaya yaymayı misyon edinen Soycan Şirketler Grubu’nun lojistik ve tedarik zinciri alanında 70’inci yılını geride bırakan üyesi CAG Logistics; Türkiye’de, sektöründe BM Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısı olan ilk 10 şirket arasına girme başarısının ardından bu kez de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde verdiği “Lojistik işi kadınlara göredir” mesajıyla sektördeki tüm oyuncuları önyargıları ve cam tavanları birlikte aşmaya davet ediyor.

Yönetim kademesinde yüzde 50’den fazla kadın çalışan oranıyla sektörüne örnek teşkil eden, grup şirketlerinde fırsat eşitliği kültürünü daha güçlü ve kalıcı bir yapıya dönüştürmek için önemli adımlar atan, tüm grup şirketlerinde toplumsal cinsiyet eşitliğine dayalı politikalar benimseyen ve “eşit işe eşit ücret” uygulamasını hayata geçiren Soycan Şirketler Grubu’nun 70 yıllık köklü geçmişinde ve 14 şirket ile 7 ülkeye yayılan kıtalararası başarısında kadınlar etkin ve öncü rol oynuyor.

Bu bağlamda Grup, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü iletişimi kapsamında CAG Logistics şirketiyle, özellikle erkek egemen olarak görülen lojistik sektöründe uzun yıllardır süregelen “lojistik işi kadınlara göre değildir” anlayışını tersine çevirmek için tüm sektör oyuncularını “lojistik işi kadınlara göredir” demeye çağırıyor. 2021 yılında, UN Global Compact ve UN Women’ın ortak girişimi olan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza atarak, Türkiye’de kendi sektöründe WEPs imzacısı olan ilk 10 şirket arasına giren CAG Logistics, bu mesajla lojistik sektöründe kadınların karşılaştığı negatif ayrımcılığın son bulmasını, yönetim dahil olmak üzere tüm kademelerde ve kritik noktalarda daha fazla kadının görev almasını, böylelikle fırsat eşitliğinin sağlanmasına liderlik etmeyi hedefliyor.

Kadınlar, “Kamyoncu mu olacaksın?” söylemini yıkarak, lojistik sektördeki cinsiyet ayrımını kaldırıyor

Sözleşme içinde yer alan yedi prensibe bağlı kalarak kadınların hem toplumsal hayatta hem de iş hayatında daha yüksek oranda ve karar verici rollerde aktif olarak yer alması için farkındalık çalışmalarına devam edeceklerini söyleyen Soycan Şirketler Grubu ve CAG Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Soycan, “Çeşitli raporlara göre kadınlar, küresel tedarik zincirlerinde ve lojistikte tüm sektörlerde üst düzey yönetici pozisyonlarının yüzde 20’sinden azını temsil ediyor. Türkiye’de ise bu oranın daha düşük olduğuna inanıyorum. Üniversitelerin lojistik kulüpleriyle bir araya geldiğimiz buluşmalarda mesleğe yeni adım atacak genç kadın meslektaşlarımızı dinlerken çok üzülüyorum. Üniversite eğitimleri, ilk staj deneyimleri ve hatta kariyerlerinin ilerleyen yıllarında dahi, ‘lojistik işinin kadınlara uygun olmadığı, kadınların özellikle karayolunda zorlanacağı’ ve benzeri önyargılara maruz kalıyorlar. Öyle ki, lojistik mesleğini tercih eden arkadaşlarımıza hala “kamyoncu mu olacaksın?” şeklinde sorular yöneltilebiliyor. Bunun sebebini de, toplumumuzda lojistik sektörüne ve lojistisyenlik mesleğine hala hak ettiği değerin verilmemesine bağlıyorum. Daha yeni yeni pandemi ile lojistiğin ne kadar hayati ve aslında her şeyin temeli olduğu anlaşılmaya başlandı ancak gidecek çok uzun bir yolumuz var.

Umut verici olan ise, bu farkındalıktan hareketle lojistik sektörü oyuncuları olarak, akademinin de iş birliğiyle, son yıllarda çok önemli projelere imza atıyoruz. Bu sayede lojistik sektöründe her geçen yıl daha çok kadın, yönetim kademeleri dahil tüm kademelerde daha aktif, daha görünür, daha fazla söz sahibi olmaya başladı. Bugün karşımızda ne istediğini bilen ve iş hayatının her alanında sözünü söylemekten çekinmeyen kadınlar var. Lojistik sektörü zorlu koşullara sahip bir sektör evet ama kadınlar dikkatleri, takip yetenekleri ve detaycı yönleriyle sektördeki tüm zorlukların üstesinden kolayca gelerek sektördeki cinsiyet ayrımını ortadan kaldırıyor ve müthiş başarılara öncülük ediyor.”

Soycan Şirketler Grubu’nun kurum kültüründe, yönetim anlayışında ve vizyonunda topluma örnek teşkil edecek stratejiler yer aldığının da altını çizen Soycan, “Lojistik işi kadınlara göredir’ anlayışıyla hareket ettiğimiz CAG Logistics başta olmak üzere tüm grup şirketlerimizde toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliğine yönelik politikalar uyguluyoruz. Bugün yönetim kadememizin yüzde 50’sinden fazlasını kadınlar oluşturuyor. Genel müdürü de kadın olan şirketimizin üst ve orta kademelerde çalışan kadın oranı da yüzde 50’nin üzerinde. Bu anlayıştan hareketle, kadınların yalnızca cinsiyetlerinden ötürü özellikle de erkek egemen olarak görülen lojistik sektöründe karşılaştığı önyargıların ve cam tavanların aşılmasını misyon edinerek, her zaman üzerimize düşen adımları atmaya devam edeceğiz.” diye ekledi.

other languages Other Languages